Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAPFD9227M1ZQ
Call 07949339312 76% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Grade | 304 |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Hardness Type | Hard |
| Deals In | New |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Design | Etching |
| Origin | Indian |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand / Make | Jindal |
| Form | Sheet |
| Protective Film | PVC Film |
| Standards | AISI, ASTM A240, EN, ASME SA240 |
| Color | Natural Silver |
| Type | Plain |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Wire Gauge | 10 SWG |
| Brand | Jindal |
| Shape | Round wire |
| Product Type | wire |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS 304 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | 304 |
| Usage/Application | Oil & Gas Industry |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 0.5 mm |
| Material Grade | 202 |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Size | 2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 202 |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Origin | Indian |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Deals In | New |
| Hardness Type | Hard |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 3 mm |
| Grade | 316 |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Standard | JIS |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Grade | 310S |
| Size | 3 inch |
| Schedule | ALL SCH AVAILABLE |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Surface Finish | ss pipe |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Type | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Construction |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Ss 409 |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Size | 2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 18 meter & above |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Length | 3 Meter |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 25x25 mm |
| Material Grade | SS 321 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Steel Grade | SS 321 |
| Surface Treatment | Coated |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Grade | ALL GRADE |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Channel Type | C Type |
| Shape | Equal |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Ss 904L |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 250 Kg
Product Brochure
| Nominal Pipe Size (NPS) | 1/2 inch to 24 inch |
| Size | 1/2 INCH TO 24 INCH |
| Schedule (SCH) | sch 5 to sch xxs |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 0.5MM TO 50MM |
| Brand | INDIAN MAKE AND IMPORT MAKE |
| Pipe Fluid | Chemical, Gas, Water |
| Surface Finish | Anodized, Finished Polished, Mill Finished |
| Type | Seamless, Welded |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Surface Treatment | Coated |
| Shape | Rectangular |
| Standard | JIS |
| Certification | ISO |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Product Grade | Ss 201 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Grade | 317L |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Channel Type | C Type |
| Shape | Square |
| Color | Off White |
| Corrosion Proof | No |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | TILL 100MM |
| Hardness Type | Half Hard |
| Deals In | New |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Origin | Indian |
| Technique | Cold Rolled |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | less 3meter |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Delivery Details | Within One Week |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Industry |
| Finish | polished |
| Color | silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Sheet |
| Grade | 625 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Grade | GR 3 |
| Thickness | 2 mm |
| Material | Titanium |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Grade | GR 2 |
| Thickness | 2 mm |
| Material | titanium |
| Material Grade | gr2 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Technique | Hot Rolled |
| Hardness Type | Hard |
| Deals In | New |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Origin | Indian |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 3 mm |
| Material Grade | 430 |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Brand | Jindal |
| Standard | JIS G3109 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Grade | ALL GRADE |
| Thickness | 5 mm |
| Material | Titanium sheets |
| Size | 1mm |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Size | 2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 9 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
View Complete details