Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAPFD9227M1ZQ
Call 07949339312 76% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Brand | Jindal |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Grade | SS304 |
| Shape | Round |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Size | 12 mm x 25 mm |
| Shape | Rectangular |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Color | Silver |
| Type | Welded |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Composition | Martensitic |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS 202 |
| Color | Silver |
| Shape | Flat |
| Form | Sheet |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 3 mm |
| Material Grade | 202 |
| Usage/Application | Construction |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Diameter | 1 mm |
| Features | Wire |
| Hardness | Hard |
| Technique | Construction |
| Model Name/Number | Wire 202 |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Size | 12 mm x 25 mm |
| Shape | Rectangular |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS202 |
| Steel Grade | 202 |
| Pipe Fluid | Water, Chemical, Gas |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Type | Seamless |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Technique | Cold Rolled |
| Origin | Indian |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Deals In | New |
| Hardness Type | Hard |
| Form | Sheet |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS316 |
| Shape | Rectangular |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Length | 3 Meter |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 25x25 mm |
| Material Grade | SS 316 |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS316 |
| Shape | Trangular Sheet |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Size | 12 mm x 50 mm |
| Shape | Rectangular |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS316 |
| Steel Grade | 316 |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Color | Silver |
| Type | Welded |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 4 mm |
| Material Grade | SS 316 |
| Hardness Type | Hard |
| Deals In | New |
| Technique | Cold Rolled |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Origin | Indian |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Deals In | New |
| Hardness Type | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Form | Sheet |
| Shape | Square |
| Color | Black |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Brand | Jindal |
| Standard | JIS G3109 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Steel Grade | SS 430 |
| Surface Treatment | Coated |
| Shape | Rectangular |
| Size | 1mm |
| Standard | JIS |
| Certification | ISO |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Form | Sheet |
| Color | SIlver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Form | Coil |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | 202 |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Standard | JIS G3109 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | TILL 100MM |
| Length | 3 m |
| Shape | Flat |
| Grade | 410 |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Brand | Jindal |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Form | Coil |
| Shape | Round |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Size/Diameter | 3 inches |
| Size | 3 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Color | silver |
| Material | Stainless Steel |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Grade | 304 |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Form | Coil |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Material Grade | SS 304 |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | SS |
| Size | 1 inch |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Length | 18mm above |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | 316 |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Brand | Jindal |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Diameter | 609.6mm (24") |
| Thickness | 100 mm |
| Grade | 310 |
| Usage/Application | Construction , oil & gas , Automobile industry |
| Application | Automotive Components, Architecture & Decoration, Food & Beverage Processing, Pharmaceutical & Chemical Equipment, Pipe End Caps, Utensils & Cookware, Industrial Equipment |
| Standard | ASME SA240, EN, DIN, ASTM A240 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
View Complete details