Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAPFD9227M1ZQ
Call 07949339312 76% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Grade | 304 |
| Thickness | 3 mm |
| Deals In | New |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Origin | Indian |
| Technique | Cold Rolled |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 2 inch |
| Grade | 304 |
| Length | 6 m |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Grade | 304 |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Standard | JIS |
| Brand | Jindal |
| Model Name/Number | 304 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | TILL 100MM |
| Technique | Hot Rolled |
| Hardness Type | Hard |
| Deals In | New |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Origin | Indian |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS202 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Technique | Cold Rolled |
| Origin | Indian |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Deals In | New |
| Hardness Type | Hard |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 100MM |
| Technique | Cold Rolled |
| Hardness Type | Hard |
| Deals In | New |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Origin | Indian |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Size | 5 inch |
| Shape | Rectangular |
| Material Grade | SS316 |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Type | Welded |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Length of Pipe | 3 m |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 5 mm |
| Technique | Cold Rolled |
| Hardness Type | Hard |
| Deals In | New |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Origin | Indian |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Ss321 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Diameter | 6MM TO 150MM |
| Usage/Application | Construction |
| Thickness | 2 mm |
| Application | Pipe End Caps, Architecture & Decoration, Utensils & Cookware, Automotive Components, Food & Beverage Processing, Industrial Equipment, Pharmaceutical & Chemical Equipment |
| Standard | ASTM A240, ASME SA240, EN |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Ss 904L |
| Color | Silver |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | 304L |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Polished |
| Surface Finishing | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Technique | Hot Rolled |
| Thickness | 100MM |
| Hardness Type | Hard |
| Deals In | New |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Origin | Indian |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS 430 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Alloy Grade | C22 |
| Material Grade | SS316 L |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
View Complete details